W dniu 26.03.2019 r. w auli Politechniki Opolskiej odbyły się kolejne już XXIX Opolskie Dni Elektryki. Ta cykliczna impreza organizowana jest corocznie przez Zarząd Opolski SEP oraz Politechnikę Opolską i ma na celu propagowanie wśród młodzieży, społeczności lokalnej oraz instytucji i zakładów przemysłowych zagadnień związanych z ogólnorozumianą elektryką.
Ponieważ jednym z głównych organizatorów jest Politechnika Opolska i działające przy niej Koło SEP – Opolskie Dni Elektryki są również okazją dla młodzieży szkól średnich i gimnazjalnych na zapoznanie się z możliwościami kontynuowania nauki na Wydziale Elektrotechniki, Automatyki i Informatyki Politechniki Opolskiej, który w tym dniu udostępnia zwiedzającym swoje laboratoria i sale wykładowe. Podobnie jak w latach ubiegłych Konferencję poprowadził Wiceprezes Zarządu Opolskiego Oddziału SEP dr hab. inż. Ryszard Beniak, który na wstępie przywitał zaproszonych gości oraz życzył wszystkim owocnych obrad.

Prezes SEP Piotr Szymczak wita zgromadzonych na ODE
W pierwszej części Konferencji władze Politechniki Opolskiej wręczyły pamiątkowy medal im. Prof. Antoniego Plamitzera dla firmy Elemontz Opola za szczególną współpracę z uczelnią. XXIX Opolskich Dni Elektryki zostały zorganizowane w duchu propagowania szeroko rozumianej elektromobilności.
Pierwszy z wygłoszonych referatów, przedstawiony przez dr hab. inż. Andrzeja Cichonia, dotyczył oferty kształcenia na Wydziale Elektrotechniki, Automatyki i Informatyki. Następnie głos zabrał prof. dr hab. inż. Jerzy Hickiewicz, który wraz ze swoimi współpracownikami z Pracowni Historycznej SEP, przedstawił historię powstania Stowarzyszenia Elektryków Polskich. Kolejny referat wygłosił prof. dr hab. inż. Tadeusz Glinka z Politechniki Śląskiej, który w swoim wystąpieniu omówił budowę silników elektrycznych wzbudzanych magnesami trwałymi i możliwość ich zastosowania w samochodach elektrycznych. Po wystąpieniu prof. dr hab. inż. Tadeusza Glinki głos zabrał dr inż. Andrzej Przytulski, który przedstawił sylwetkę Michała Doliwo-Dobrowolskiego – pioniera elektromobilności. Bardzo ciekawy referat wygłosił również mgr inż. Łukasz Bancarzewski z firmy Siemens Sp. z o.o., który omówił rolę magazynów energii w kontekście systemów ładowania pojazdów elektrycznych na przykładzie doświadczeń i gotowych aplikacji firmy Siemens. Kolejny referat związany z szeroko rozumianą tematyką elektromobilności wygłosił Przemysław Wądko z firmy Enduro Electric, mówiąc o prawdach i mitach związanych z użytkowaniem różnego rodzaju rowerów i pojazdów elektrycznych. XXIX Opolskie Dni Elektryki zakończyły referaty laureatów konkursu prac dyplomowych wykonanych na Politechnice Opolskiej wygłoszone przez panów Tomasza Waliczka i Daniela Rataja.


XXIX Opolskie Dni Elektryki cieszyły się dużym zainteresowaniem. Wzięło w nich udział ponad 400 osób, przedstawicieli przemysłu, uczelni, władz samorządowych Opola i sąsiednich miast, oraz młodzież szkolna i akademicka. Uczestnicy z dużym zainteresowaniem wysłuchiwali referatów co potwierdzała dyskusja, która powstawała każdorazowo po ich zakończeniu. Uczestnicy Konferencji chętnie odwiedzili obiekty Politechniki Opolskiej, które w tym dniu były otwarte dla wszystkich chętnych. Swoje stoisko podczas XXIX ODE przygotowali studenci zrzeszeni w międzynarodowej organizacji IEEE. W holu auli swoją najnowszą ofertę prezentowały firmy Siemens Sp. z o.o. oraz Enduro Electric wraz z OVERFLY, producentem rowerów hybrydowych. Całość Konferencji uświetnił dealer BMW Sikora Opole, który zaprezentował i udostępnił do jazd testowych samochody elektryczne BMW i3.
Jedną z atrakcji Konferencji był konkurs sponsorowany przez firmę Siemens Sp. z o.o., która ufundowała cenne nagrody. Ponadto wśród uczestników rozlosowano vouchery na całodzienne wycieczki rowerami elektrycznymi ufundowane przez firmę Enduro Electric oraz koszulki ufundowane firmę BMW Sikora Opole.





