Kategorie
Aktualności

„Tylko we Lwowie”

W dniach 23-27 maja 2018 roku członkowie naszego Koła SEP udali się na wycieczkę techniczną do Lwowa. Jednym z głównych punktów programu była wizyta na Politechnice Lwowskiej – gdzie pracowało wielu wybitnych Polaków. Do wizyty doszło przede wszystkim dzięki kontaktom z panią Iriną Danylivna Mota – zastępcą kierownika Lwowskiej Obwodowej Rady NTSEU (Odpowiednik naszego SEP). Spotkanie rozpoczęło się w słynnej Auli Politechniki Lwowskiej, w której odbywają się wszystkie konferencje i ważne spotkania organizowane na tej uczelni. Następnie po obiektach Politechniki oprowadzał nas prof. Anton Antonowicz Malinowski – członek Rady Naukowej.

Naszą wizytę zakończyliśmy w budynkach katedry Energetyki i Systemów Kontroli, gdzie przyjmował nas dziekan prof. Michał Stankovic wraz z kadrą naukową. Wizyta na Politechnice Lwowskiej była okazją do zapoznania się bogatą tradycją oraz dorobkiem naukowym tej uczelni, którą tworzyli również wybitni Polacy m.in. założycielem Katedry Elektrotechniki był prof. Roman Dzieślewski. Spotkanie było również okazją do wymiany doświadczeń na temat funkcjonowania energetyki na Ukrainie i w Polsce.

Pamiątkowe zdjęcie w Auli Politechniki Lwowskiej
Spotkanie na Katedrze Energetyki i Kontroli Systemów

Oczywiście wizyta we Lwowie była również pretekstem do zwiedzenia tego pięknego miasta, w którym na każdym kroku trafialiśmy na polskie nazwy oraz miejsca związane z historią naszego kraju.

Przed pomnikiem Adama Mickiewicza

Miasto nie było bardzo zniszczone w czasie wojny, więc zachowały się piękne kościoły, cerkwie oraz zabytkowe kamienice. Jednym z charakterystycznych miejsc Lwowa jest gmach opery, którą również mieliśmy okazję zwiedzić.

Gmach Opery Lwowskiej

Wizyta we Lwowie nie mogła by się odbyć bez wizyty na cmentarzu Łyczakowskim, gdzie pochowani są wybitni Polacy m.in. Maria Konopnicka i Gabriela Zapolska. Na cmentarzu dzięki funduszom z Polski odnawia się co roku wiele zabytkowych pomników i kapliczek. Dzięki wysiłkom i zaangażowaniu naszych rodaków odbudowano przede wszystkim Cmentarz Orląt Lwowskich, czyli młodych ludzi, którzy walczyli w latach 1918-1919 o przyłączenie ziemi lwowskiej do Polski oraz bronili Lwowa w roku 1920 przed bolszewikami.

Zwiedzanie cmentarza Łyczakowskiego
Cmentarz Obrońców Lwowa (Cmentarz Orląt)

Tekst i wybór zdjęć – Benon Soppa. Więcej informacji i fotografii na fanpage’u: Koło SEP nr 26.